Terapia Brainspotting, to stosunkowo nowa metoda terapeutyczna, której korzenie sięgają 2003 r. Jest to metoda terapii neuro-doświadczeniowej, oparta na najnowszych odkryciach neuronauki – podobnie do terapii EMDR, z której się wywodzi, aczkolwiek obie terapie działają na innych zasadach. Mechanizmy działania terapii Brainspotting oparte są na naturalnych procesach samoregulacji oraz zdolności mózgu do samoreorganizacji i samoleczenia. Brainspotting jest wykorzystywany głównie w terapii traumy oraz do pracy z trudno dostępnymi emocjami.
Metoda ta opiera się na założeniu, że poprzez aktywację konkretnych obszarów mózgu, możliwe jest przetwarzanie traumy oraz w efekcie ulżenie pacjentowi w przezwyciężaniu trudności emocjonalnych. Terapia Brainspotting może być skuteczną opcją dla osób nie tylko doświadczających trudności związanych z traumą ale również lękiem, zaburzeniami nastroju czy innymi problemami emocjonalnymi.
Podczas sesji, terapeuta prowadzi pacjenta w skanowaniu swojego pola wzrokowego w celu znalezienia tzw. „brainspotów”, czyli punktów w polu widzenia, które są związane z konkretnymi doświadczeniami emocjonalnymi, traumami lub wspomnieniami. Następnie, przez skupienie uwagi na tych punktach, pacjent może przeżywać i przetwarzać emocje oraz doświadczenia związane z danym problemem.
W Brainspottingu nacisk kładzie się na znaczenie relacji terapeutycznej. Obecność empatycznego i w pełni skoncentrowanego terapeuty odgrywa kluczową rolę w procesie zdrowienia. Tworzy on swoiste „bezpieczne miejsce” dla pacjenta, zapewniając wsparcie podczas przetwarzania traumy lub innych trudnych doświadczeń.
Tu możesz przeczytać więcej:https://www.niebieskalinia.pl/aktualnosci/niebieska-akademia-warszawska/brainspotting-innowacyjna-metoda-leczenia-traumy